סקירת סוגי כוויות

כוויה היא נזק הנגרם לעור, בדרך כלל כתוצאה ממפגש עם מקור חום אך לעיתים גם ממקורות אחרים כגון קרינה, חומרים כימיים ועוד. רוב הכוויות מתרחשות במרחב הביתי והן בדרגה קלה, אולם ישנן כוויות חמורות יותר המצריכות אשפוז ועשויות והוביל לנזקים בלתי הפיכים.

להלן סוגי הכוויות הקיימות:

  • כוויות חום – הסוג הנפוץ ביותר. בדרך כלל כוויה מחום נגרמת ממגע ישיר עם אש, מים רותחים, אדים, מתכת חמה, שמן רותח וכדומה. כל עוד מדובר בכוויה שטחית היא מתבטאת בכאב עז ומיידי שעשוי להימשך מספר שעות תוך שהוא נחלש בהדרגה. לעיתים העור מאדים ומעלה שלפוחיות, ובמקרים קשים יותר עשויה להיווצר צלקת. כוויות החום החמורות ביותר מתרחשות בדרך כלל במקרה של שריפה.
  • כוויה כימית – כוויה הנגרמת לאחר מגע של העור עם חומר כימי כגון חומצה, זרחן וכדומה. החומר הכימי גורם לאיכול של העור ועשוי לגרום לכוויות חמורות, בפרט כאשר מדובר בזרחן שחודר עמוק לעור. גם חומרים כימיים ביתיים כמו קרמים, בשמים וחומרי ניקוי עלולים לגרום לכוויה וחשוב להרחיקם מהישג ידם של ילדים.
  • כוויה מחשמל – התחשמלות נגרמת לאחר מגע עם זרם חשמלי העובר בגוף עצמו ועלול לגרום לכוויות ולנזקים חמורים יותר כמו הפרעות במערכת הנשימה, בקצב הלב ונזק למערכת העצבים. כוויה מתוצאה מהתחשמלות יכולה להתרחש לאחר מגע עם כבל חשמל חשוף, קצר חשמלי, מכשיר חשמלי לא תקין, שקע לקוי וכדומה. כוויה שכזו חמורה כי היא יכולה להשפיע לא רק על שכבת העור החיצונית אלא גם על אזורים פנימיים כמו שרירים, גידים ועצבים.
  • כווייה משמש – כווייה המתרחשת בעיקר לאחר שהייה ארוכה תחת קרני השמש בעקבות הקרינה העל סגולית. במקומות שבהם ההחזר של קרני השמש גבוה כמו בחוף הים הסיכון לכוויה גדול יותר. כוויה משמש גורמת לאודם בעור, כאבים, ורגישות למגע. לפעמים מופיעות שלפוחיות כתוצאה מהכוויה, ולאחר מכן העור מתקלף. לטווח הארוך היחשפות רבה לשמש עשויה לגרום לנזקים בעור כגון קמטים, חספוס, נוקשות ואף לסרטן העור.
  • כוויות מלייזר – לעיתים לאחר טיפולי לייזר כגון הסרת שיער נוצרות כוויות. הכוויות נגרמות בעקבות החום המופק מקרני הלייזר, אולם לרוב אלו כוויות שטחיות בלבד הגורמות לאדמומיות מקומית וכאבים קלים החולפים לאחר מספר ימים. טיפול לייזר כשלעצמו אינו נחשב מסוכן כל עוד נעשה בידיים מקצועיות.
  • כוויית קור – כוויה הנוצרת לאחר חשיפת הגוף לקור קיצוני. הכוויה עלולה להתרחש בעיקר לאחר שהייה במזג אוויר קר מאוד או במגע ממושך עם מים קרים. הכוויה מתבטאת בעיקר באצבעות, באוזניים ובאף. כתוצאה מהכוויה נוצרת תחושת שריפה וצריבה, כאבים, אובדן תחושה ושינוי צבע העור לאדום, כחול או שחור. במקרים קיצוניים עלול להיווצר נמק המצריך את קטיעת האיבר. הטיפול הראשוני בכוויית קור הוא חימום האזור באמצעות בגדים, תחבושות ומים חמימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *