הגורמים לאימפוטנציה

אימפוטנציה (חוסר יכולת להגיע לזקפה או לשמור עליה לאורך זמן) נגרמת לרוב כתוצאה משילוב כלשהו של בעיות כלי-דם, עצבים, וכן בעיות הורמונליות. מחלות הגורמות לאימפוטנציה הינן לרוב בעיות בכלי-דם  או עצבים. כל בעיה במערכת ההורמונלית בגוף יכולה לגרום לאימפוטנציה והן לירידה בליבידו.  שימוש בסמים וכן גורמים פסיכולוגיים גם עלולים לגרום לאימפוטנציה.

סוגי אימפוטנציה

נהוג לקטלג אימפוטנציה כראשונית או שניונית. ראשונית (חוסר בזיקפה בגבר שלא יכל בעבר להגיע לזיקפה) לא שכיחה במיוחד וקורת לרוב כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים. גורמים פסיכולוגיים יכולים להיות קשורים בחרדת ביצוע מיני, לחץ, או דכאון. בנוסף, אימפוטנציה עלולה לקרות רק במצבים מסויימים-במקום ספיציפי, עם פרטנר ספיציפי, זמן ספיציפי וכדומה.

אימפוטנציה שניונית (חוסר בזיקפה בגבר שכן יכל בעבר להגיע לזיקפה) שכיחה בהרבה, ונגרמת לרוב כתוצאה מרכיב גופני כלשהו. הגורמים האורגניים (כתוצאה ממחלה) השכיחים ביותר לאימפוטנציה כוללים בעיות בכלי-דם ובעיות עיצביות, כדגמאת טרשת עורקים (הדוגמה הנפוצה ביותר הינה טרשת עורקים של כלי הדם אל הפין) וסיבוכי סוכרת (הגורמת הן סיבוכים בכלי הדם והן בעצבים). טרשת עורקים והזדקנות גורמות לירידה ביכולת ההתרחבות של כלי הדם בפין וכן ביכולת ההרפיה של השרירים החלקים באותו אזור. כמו כן, נזילת דם אל מחוץ לורידי הגופים הספוגיים עלולה לגרום גם היא לאימפוטנציה.

דוגמאות לגורמים עיצביים לאימפוטנציה כוללים מחלה פירכוסית, שבץ-מוחי, טרשת נפוצה, פגיעה בעמוד השדרה באזור הגב התחתון וכן פגיעה בעצבים היקפיים. גורמים עיצביים אלה גרמים כתוצאה מטראומה באזור, וכן סיבוכי סכרת או ניתוח.

תרופות רבות יכולות גם הן לגרום לאימפוטנציה. דוגמאות לתרופות שכאלה כוללות תרופות לטיפול ביתר לחץ-דם, תרופות לטיפול במחלות עצבים ודכאון וכן תרופות שונות (כגון אסטרוגן, נגד צרבת, אמפטמינים, סמים לא חוקיים כאלה ואחרים).

סיבוכים ניתוחיים-לרוב לאחר ניתוח להסרת בלוטת הערמונית הינם דוגמה שכיחה נוספת. 15-40% מהחולים שעברו הסרת בלוטת הערמונית דרך השופכה סובלים מאימפוטנציה, אך אימפוטנציה שכיחה יותר בקרב חולים שעברו ניתוח אגסריבי יותר.  סיבות נוספות כוללות חוסר איזון הורמונלי, טיפול תרופתי וכן בעיות במבנה הפין. לחץ מקומי מתמשך באזור פי הישבן ופי הטבעת יכול גם הוא לגרום לאימפוטנציה זמנית (למשל במקרה של ישיבה מתמשכת על מושב אופניים).

טיפול באימפוטנציה מתן תרופות כגון מעכבי פוסודיאסטראז (כגון "ויאגרה") או אפומורפין, הזרקה לתוך השופכה או לגוף הפין של פרוסטגלנדינים, ולעיתים שימוש במשאבות מכניות.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *