אלצהיימר – סימנים ראשונים למחלה

אחת המחלות הקשות והלא נעימות התוקפות אנשים בדרך כלל בגיל זקנה, היא מחלת האלצהיימר. מספיק שננקוב בשם המחלה הזו על מנת שאנשים יחושו מורא וחוסר נוחות ולא בכדי. אנשים שהיו פעילים בכל תחומי החיים, עבדו ותרמו לחברה, בעלי יכולות קוגניטיביות גבוהות מלידה, הופכים בעקבות האלצהיימר, תוך זמן לא ארוך לשבר כלי התלותי לחלוטין בסביבה.

מהי מחלת אלצהיימר?

מחלת אלצהיימר היא מחלה אשר מתפתחת במוח וגורמת לנזקים ופגיעה בתחומים נרחבים : פגיעה בדפוסי החשיבה, פגיעה בזיכרון, פגיעה בתפיסת המציאות ותפיסה בכלל, ישנה ירידה דרסטית ביכולות התפקודיות, בתנועה, פגיעה בדפוסי התנהגות ומצבי רוח משתנים.

כל השינויים הללו שמחלת האלצהיימר מחוללת, מובילים בסופו של דבר לכך שהחולה מאבד את עצמאותו ולמוות. אלצהיימר היא מחלה קשה וטראומטית הן לחולה והן למשפחתו ולא פשוט להתמודד עימה.

מהם הסימנים הראשונים למחלה?

מחלת האלצהיימר גורמת בראש ובראשונה לפגיעה בזיכרון ובמיוחד בזיכרון לטווח הקצר. הזיכרון נחלש באופן הדרגתי והחולה שוכח דברים אלמנטאריים כמו איזה יום הוא היום, מהי השנה הנוכחית ויותר מאוחר גם את שמות הקרובים לו.

אלצהיימר פוגעת גם בכישורי השפה – החולה  אינו מסוגל לנקוב בשמות חפצים מוכרים ועלול להגיע למצב של חוסר מוחלט בהבנתה של שפת אמו. עוד אחד מהתסמינים המובהקים למחלת האלצהיימר הוא חוסר היכולת לזהות מקומות מוכרים כמו רחוב, שכונה, עיר וכך הלוקה במחלה יכול לצאת מביתו ולא לדעת איך לשוב אליו.

בנוסף, ישנם שינויים מטרידים בהתנהגות. התפרצויות כעס וזעם חסרות פשר וסיבה יתקפו את הלוקה במחלה וכמו כן הוא יתנהג באופן בלתי מקובל.

מחלת האלצהיימר פוגעת גם בכל שאר המישורים התפקודיים, החולה איננו מסוגל לבצע פעולות שהיה מורגל בהן כמו נהיגה, ואיננו מסוגל להתמודד עם כל מה שמצריך תכנון וארגון ובסופו של דבר זקוק להשגחה של מטפלת סיעודית (עובדת זרה) 24 שעות ביממה או לשהות במחלקה מיוחדת (הנקראת מחלקת תשושי נפש).

לסיכום:

אלצהיימר, ממשפחת מחלות הדמנציה, היא מחלה חשוכת מרפא אשר שכיחותה עולה יותר ויותר עם תהליך ההזדקנות. למחלה אין תסמינים פיזיים אשר יעזרו לזהות את החולה.  רבים מחולי אלצהיימר נוטים להתכחש לבעיה ומסיבות מובנות גם מתביישים בה. בשלבים המתקדמים של מחלת האלצהיימר זקוק החולה להשגחה מתמדת ולליווי וטיפול צמודים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *