מחלות חניכיים: זהירות, זה לא כואב

כתב: דר' נתן שטיירמן.

מחלות חניכיים מתפתחות בהדרגה ואינן כואבות, ולכן לאחר הופעת סימנים או תחושת כאב בחניכיים המחלה כבר ממוקמת וקשה מאוד להיפטר ממנה. בשלבים הראשונים של מחלת החניכיים עדיין לא מופיע כאב, אך ניתן לשים לב לסימנים שונים כמו תפיחות של החניכיים, הופעת אדמומיות, דימום במהלך צחצוח השיניים או ריח פה רע. כמו כן, קיימים מטופלים אשר מתלוננים בשלבים אלה על הרגשה שהשיניים "מתנדנדות". בשלבים המאוחרים יותר, מחלת החניכיים עשויה להתבטא כדלקת קשה, ונסיגת חניכיים – מצב בו קו החניכיים עולה ונחשף חלק גדול יותר של השן. בסופו של דבר מחלת החניכיים יכולה לגרום לנשירת השיניים, ומגבירה את הסיכון למחלות פה נוספות ולכן חשוב לאבחן אותה ולטפל בה בשלב מוקדם.

מהי מחלת חניכיים?

מחלת חניכיים הוא מצב המתחיל לאחר שחיידקי הפה גורמים לזיהום קשה בחניכיים. חיידקי הפה מצטברים על החניכיים וגורמים ליצירת כיסים, אשר מפרידים בין החניכיים לבין השיניים. כתוצאה, ההגנה של החניכיים על השיניים יורדת, והשיניים הופכות לחלשות ופגיעות יותר. מלבד זאת, חיידקי הפה גורמים ליצירת אבנית, אשר מסייעת להם להצטבר בחלל הפה ולהחמיר את המצב. האבנית היא בעצם שכבה המורכבת ממינרלים, שאריות של מזון וחיידקים מתים ועוזרת לחיידקים החדשים להצטבר בחלל הפה ולהחמיר את דלקת החניכיים.

אחת הבעיות הקשות של דלקת החניכיים היא אבחנה מאוחרת, וזוהי מחלה אשר מתפתחת לאורך שנים ארוכות וגורמת להופעת סימפטומים רק בשלב מתקדם מאוד. דלקת החניכיים היא מחלה נפוצה ביותר אשר פוגעת בכ-90% מהאוכלוסייה, ומתחילה בדרך כלל במהלך הילדות. יש לציין שללא טיפול, הדלקת הופכת למחלה קשה שהיא מצב בלתי הפיך אשר אף יכול לגרום לאבדן שיניים (זוהי הסיבה החשובה לאבדן שיניים מעל גיל 35).

הקשר בין מחלות חניכיים למחלות נוספות

בעבר, היה מקובל לחשוב שמחלת החניכיים היא מחלה המבודדת לאזור הפה, אשר גורמת בעיקר לריח פה רע ולאי נוחות אך בעלת השפעה סיסטמית. כיום כבר ידוע שקיים קשר בין מחלות חניכיים למחלות נוספות, ומחקרים שונים מצביעים על הגברת הסיכון למחלות נוספות. בין המחלות הקשורות לדלקת חניכיים ניתן למצוא סכרת, מחלות לב, מחלות כלי דם, הפרעה בתפקוד המיני, לידה מוקדמת והפרעה בדרכי הנשימה. כמו כן, אנשים אחרי שבץ נמצאים בסיכון מוגבר במידה והם סובלים ממחלת חניכיים. מלבד זאת, מחקר שבוצע לאחרונה בבית החולים הדסה על ידי פרופ' שפירא יוסף ופרופ'  ברנר הראה כי חיידקי מחלות החניכיים הם בעלי פוטנציאל להתפתחות תגובה דלקתית ברקמת המוח, ולהביא להחמרת סימני טרשת נפוצה.

כמו כן, אחד המצבים המדאיגים ביותר העלול להיגרם כתוצאה ממחלת חניכיים הוא אנדוקרדיטיס – מחלת לב המופיעה לאחר שחיידקי הפה חדרו אל זרם הדם וגרמו לפגיעה במסתמי הלב וליצירת קרישי דם אשר עלולים לסכן חיים.

אי לכך, חשוב מאוד לאבחן את מחלת החניכיים בשלב מוקדם ולטפל בה בהתאם, לא רק בגלל הסימנים המקומיים אלא גם לאור הקשר למחלות נוספות.

מה גורם למחלת חניכיים?

קיימים מספר גורמים המובילים להגברת התהליך הדלקתי והתפתחות מחלת החניכיים:

 • עישון – מפחית את אספקת הדם לחניכיים ובכך נחשב לאחד הגורמים המרכזיים בהתפתחות מחלות החניכיים. בגלל ההפרעה באספקת הדם, ההגנה של החניכיים פוחתת והסיכון להתפתחות מחלה עולה.
 • מצבי לחץ – מחמירים מחלת חניכיים בעיקר בגלל הקושי של הגוף להתמודד עם הזיהומים.
 • שינויים הורמונליים בנשים – קיים קשר בין שינויים ברמת ההורמונים להגברת הנפיחות והכאב בחניכיים. וכך, נשים בסוף תקופת המחזור או בהריון נמצאות בסיכון מוגבר להופעת מחלת חניכיים. מסיה זו, ממליצים רופאי השיניים להיבדק לפני ובמהלך ההיריון ולעבור טיפולים אצל שיננית. יש לציין שמלבד הסיכון למחלת חניכיים, קיים קשר בין מחלות החניכיים לבין לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך.
 • סכרת – סכרת גורמת לסיבוכים גופניים רבים, וביניהם מעלה את הסיכון לדלקת חניכיים. ככל שהסוכרת פחות מאוזנת, כך הסיכון למחלת חניכיים קשה יותר עולה ולכן חשוב לטפל בסוכרת בצורה טובה.
 • תזונה – תזונה רוויה בסוכרים ופחמימות קשורה כמובן להגברת הסיכון למחלות שיניים וביניהן מחלת חניכיים.
 • כסיסת ציפורניים, שחיקת שיניים בלילה, פירסינג בלשון – ידועים כמגבירה את הסיכון לפתח מחלת חניכיים
 • כתרים ותותבות – במידה ולא הורכבו בצורה טובה יכולים להגביר את הסיכון להופעת דלקת חניכיים ולפגיעה כללית בפה.
 • רקע גנטי – חשוב לזכור שלמחלות חניכיים קשר גנטי חזק, והימצאות של בן משפחה הסובל ממחלת חניכיים מגבירה את הסיכון לכך.

הטיפול במחלת חניכיים

הטיפול במחלת החניכיים כולל מספר שלבים, בהתאם לחומרת המחלה:

 • מניעה – השלב החשוב ביותר בטיפול במחלת החניכיים הוא מניעה, ולשם כך מומלץ להגיע לביקורת אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה ולטיפולי ניקוי אבנית אצל שיננית.
 • טיפול "הקצאת שורשים" – טיפול הנקרא גם ניקוי עמוק אשר עוזר לסייע בחיסול מחלת חניכיים פעילה. במהלך הטיפול מתבצע ניקוי עמוק של הכיסים והחדרת חומרים אנטי בקטריאליים שתפקידם להשמיד את החיידקים ולהחזיר את החניכיים לתפקוד תקין. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית אצל רופא השיניים, ותפקידו לאפשר צמיחה מחדש של החניכיים הפגועות.
 • ניתוח חניכיים – פרוצדורה כירורגית במהלכה רופא השיניים מסיר את החניכיים, מנקה את האזור הפגוע ותופר אותו מחדש. זוהי פרוצדורה לא נעימה, שלאחריה חשוב מאוד לשמור על בריאות החניכיים על ידי ניקוי עמוק אחת לשלושה חודשים.

 

אודות דר' נתן שטיירמן

ד"ר נתן שטיירמן , מוסמך לעסוק ברפואת שיניים ובוגר לימודי תואר שני במנהל מערכות בריאות, אוניברסיטת בן גוריון. ד"ר נתן שטיירמן אחראי על הקמתה של  רשת מרפאות "שן עולם", רשת מרכזים רפואיים שמטרתה לעסוק בתחום טיפולי השיניים בהרדמה כללית וחולים בסיכון גבוה.

ד"ר נתן שטיירמן, הינו רופא שיניים בעל ניסיון עשיר של כ-30 שנים. הוא מורשה מטעם משרד הבריאות להעניק טיפולי שיניים בהרדמה כללית ואף נחשב לאחד מחלוצי הרופאים בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וחולים בסיכון גבוה. ד"ר שטיירמן אחראי על פרוייקט משותף בין אסף הרופא וקופת חולים מאוחדת, פרוייקט שמסגרתו ניתנים טיפולי שיניים בהרדמה כללית לחולים בסיכון גבוה.

2 תגובות בנושא “מחלות חניכיים: זהירות, זה לא כואב”

 1. אם יש כאבים מאוד חזקים בפה לכחר ניקוי אבנית יש משהו שניתן לעשות כדי להרגיע את הכאב?
  בקשר לכתבה היא מאוד מעניינת וכתובה ממש טוב
  אשמח לתגובה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *