סרטן המעי הגס

מגדירים אותו כ"רוצח השקט", ומקור לאלפי מקרי מוות בישראל מדי שנה. בדרך כלל, לא מרגישים שהוא בגוף עד שזה מאוחר מדי. סרטן המעי הגס, מסוגי הסרטן החמורים ביותר כיום, הוא השלישי בשכיחות שלו בישראל.

מדי שנה, למעלה מ-3,000 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס מתגלים. העובדות המצערות עוד יותר נוגעות לאלו מתוכם אשר מסתיימים למוות- כמחצית המקרים.

סרטן המעי הגס- מהו?

סרטן המעי הגס, כנובע משמו, הוא מצב בו גידול סרטני מתפתח בחלק התחתון של מערכת העיכול- בין אם בתוספן, ברקטום או במעי הגס עצמו. הגושים הקטנים אשר יתחילו את המחלה מתפשטים עם הזמן, ומגיעים לאזורים סמוכים אליהם.

חשוב לזכור כי סרטן המעי הגס מתפתח לרוב בגילאים מאוחרים באופן יחסי- החל משנות ה-40 של חיי האדם, כך שהוא מתגבר עם הזמן המערכת החיסונית שלו חלשה ביותר. זוהי הסיבה העיקרית בגינה אחוז עצום של מקרי סרטן המעי הגס אכן מסתיימים כשידה של המחלה על העליונה.

הגורמים המביאים לסרטן המעי הגס

מה מביא לסרטן המביא הגס? מעבר לפונקציית הגיל, הרי שהגורם הגנטי משחק פה תפקיד חשוב. מרבית מקרי סוג זה של סרטן מקורם במחלה קודמת של ההורים או אלה שקדמו להם בעץ המשפחתי.

יחד עם זאת, מביאים לסרטן המעי הגס גם גורמים אשר באחריות האדם, ובעיקר אלה המתבטאים באורח חיים שאינו בריא. הסטטיסטיקות מראות כי הסבירות לחלות במחלה עולה אצל מעשנים כבדים, צרכני אלכוהול, אנשים עם פעילות ספורטיבית מועטה, אנשים שאינם מקפידים על תזונה בריאה, ועוד.

כך ניתן לזהות את המחלה

קושי עיקרי של סרטן המעי הגס הוא בזיהוי שלו אצל האדם. במקרים רבים, התסמינים אינם ברורים, ושכבר מזהים אותם המחלה נמצאת בשלב מתקדם יחסית.

בין תסמינים אלה, ניתן לציין בעיות ביציאות, דם בצואה (יחד עם שינוי צורה שלה), כאבי בטן, בחילות, הקאות, ירידה במשקל, עייפות כרונית- והרשימה עוד ארוכה.

כבר מרשימה זו ניתן לשים לב שמדובר בתסמינים כלליים מאד, אשר מאפיינים גם עשרות מחלות אחרות. לכן, הופעה של לפחות כמה מהם אצל האדם צריכה להדליק "נורה אדומה", שמתבטאת בביקור אצל רופא מומחה.

דרכי התמודדות עם סרטן המעי הגס

מרגע שזוהה סרטן המעי הגס, בין אם באמצעות צילום, בדיקות דם או קולונסקופיה, מעמידה הרפואה המודרנית מספר פתרונות להתמודדות איתו, או לכל הפחות להקלת תסמיניו.

בין הטיפולים האלה, ניתן למנות ניתוחים כירורגיים, מתן תרופות, טיפולים כימותרפיים והקרנות, טיפולים ביולוגיים ועוד. אלה ייבחרו בהתאם לשלב בו נמצאת המחלה, לעברו הרפואי של החולה ולרצונותיו.

חשוב להדגיש כי זיהוי מוקדם של המחלה מגביר פי כמה את הסיכויים להתמודד איתה. כאשר סרטן המעי הגס מזוהה בשלביו המאוחרים, כל שנותר הוא להקל על הסבל והכאב. עם זאת, כשהגידול הוא עדיין מקומי, ומאותר בזמן, בהחלט ניתן לנצח את המחלה הקשה הזו.

אין ספק שהגברת המודעות והידע בנושא סרטן המעי הגס יתרנו להפחתת התמותה ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *