ביליארד – המשחק והאגדה

ביליארד הוא משחק שולחן ושם כולל לאוסף משחקים שונים בניהם הסנוקר שהוא המשחק המפורסם ביותר מבין משחקי הביליארד השונים. מטרת משחק הביליארד הינה להכות עם המקל בכדור הלבן ולהכניס אל אחד מששת הכיסים בשולחן את אחד מהכדורים המבוקשים ולצבור נקודות בהתאם לכדור שהוא מכניס אל הכיס.

שולחן ביליארד בהשוואה לשולחן סנוקר

ישנם שני סוגים של שולחנות למשחקי ביליארד – הראשון שולחן סנוקר והשני שולחן פול. ההבדל העיקרי בין שני השולחנות הוא ההבדל בגודל הכיסים שיש על השולחן, כאשר בשולחן סנוקר הכיסים והכדורים קטנים יותר מאשר הכיסים והכדורים בשולחן פול. בשולחן פול אפשר לשחק אך ורק פול לעומת שולחן הסנוקר שבו אפשר לשחק גם סנוקר וגם פול. חשוב לציין שאמנם אפשר טכנית לשחק פול בשולחן סנוקר אך זה לעולם לא יקרה באופן מקצועי אלא רק כמשחק חובבני כבילוי. מזה שנים רבות ישנה את האפשרות של רכישת שולחנות, גם שולחנות פול וגם שולחנות סנוקר לבתים פרטיים במחירים נוחים –  אפשרות זו גרמה לעלייה בפופולריות של המשחק שהפך למשחק עממי.

סוגי משחקי הביליארד השונים

במהלך השנים קיבל משחק הביליארד ווריאציות שונות , וחלק מהווריאציות מפורסמות עד היום – אך הווריאציה המפורסמת ביותר הינה הסנוקר. חוקי משחקי הסנוקר נוסדו על ידי קציני הצבא הבריטי שיצרו ווריאציה זו של משחק הסנוקר בעת שהותם בהודו ואת השפעתם על המשחק ניתן לראות עד עצם היום הזה כאשר שחקן הסנוקר מתלבש כמו שהתלבשו הקצינים הבריטיים במהלך שעות הפנאי שלהם ובנוסף התנהגותם של שחקני הסנוקר המקצועיים הינה כמו של ג'נטלמנים בריטים . בתחילת דרכו תפס המשחק תאוצה רק במדינות דוברות אנגלית ובמדינות חבר העמים אך מתחילת המאה ה-20 תפס המשחק תאוצה גם בשאר הארצות ושחקן סנוקר מקצועי יכול להשיג זכיות בשווי של מיליוני לירות שטרלינג.

משחק סנוקר

אופן משחק סנוקר הינו דומה למשחק ביליארד, המשחק משוחק על שולחן סנוקר שהוא שולחן מוארך אשר מצופה בבד ירוק ועל השולחן ישנם שישה כיסים – ארבעה בכל אחת מהפינות של השולחן ועוד שניים במרכז הדפנות של השולחן. מטרת משחק הסנוקר בשונה ממשחק הביליארד הינה להכניס את הכדורים הצבעוניים אל אחד מששת הכיסים שיש על השולחן כאשר במידה ואתה מכניס את אחד מהכדורים האדומים השחקן זוכה בתור נוסף שיאפשר לו עוד אפשרות להכניס את אחד מהכדורים הצבעוניים.

שחקני סנוקר מקצועיים

שחקני הסנוקר בעולם מדורגים באמצעות נקודות הדירוג שיש באמתחתם, את נקודות הדירוג מקבלים השחקנים באמצעות טורנירים שונים ברחבי העולם כאשר התחרות הנחשבת והנחשקת ביותר הינה  אליפות העולם בסנוקר, הנערכת מדי שנה מאז 1927, מאז 1977 התחרות נערך בעיר שפילד שבאנגליה. את התחרותיות השונות ברחבי העולם מארגנת ההתאחדות המקצוענית למשחקי ביליארד וסנוקר אשר שוכנת בעיר בריסטול שבאנגליה.

אלוף העולם הנוכחי הינו ג'ון היגינס. ג'ון היגינס הינו שחקן סנוקר סקוטי אשר באמתחתו 4 זכיות באליפות העולם והוא מדורג כיום כמדורג הראשון בעולם. באליפות העולם האחרונה גבר היגינס על ג'אד טראמפ ומבחינתו הזכייה באליפות העולם הינה סגירת מעגל אישית מכיוון ששנה אחת לפני אליפות העולם האשימו אותו כתבי ה"ניוז אוף דה וורלד" בפרשת ניסיון מכירת משחקים , בעיתון נטען שהיגינס הסכים לקבל 261 אלף ליש"ט עבור הטיית משחקים אך מאוחר יותר התברר כי היו אלה האשמות שווא.

 מידע נוסף: עריכת אירוע במועדון ביליארד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *