מימון עסקי- אשראי זה לא רק בנקים

בשעה טובה, החלטת לפתוח עסק. עמוס בכוונות טובות, אתה מתחיל לתכנן אותו, אבל אז מבין שישנה בעיה מהותית: מהיכן תמצא את הכספים הדרושים לפתיחתו של העסק? אחרי הכל, מדובר בעשרות אלפי שקלים, במקרה הטוב, ולמרבית האנשים אין כספים מיותרים בחשבון הבנק למטרה זו.

קבלת אשראי עסקי הוא הפיתרון בו בוחרים מרבית האנשים, בין אם העסק שלהם נמצא בשלבי תכנון ובין אם הוא כבר קיים. במרבית המקרים מדובר בהלוואה ארוכת טווח, הניתנת מטעם גוף פיננסי כלשהו ומאפשרת מרווח נשימה- מתוך הנחה כשבחודשים הבאים תזרים המזומנים של העסק יאפשר להחזיק את הכספים.

אז אילו פתרונות מימון עסקי קיימים כיום?

ראשית: מתי צריך מימון עסקי

כפי שכבר רמזנו, המקרה הראשון שמצריך כמעט תמיד קבלת הלוואה לעסקים  הוא פתיחה של עסק חדש. הוצאות ראשוניות כגון רכישת מקום לפתיחת העסק, העסקת עובדים וקניית ציוד הן בבחינת הכרח. בחלק גדול מהמקרים, אין לבעל העסק את הכספים האלה, והוא נאלץ להמשיך ולחסוך בקצב איטי ביותר- או לפנות לקבלת המימון העסקי.

אולם, מימון עסקי ניתן גם במקרים אחרים. הנפוצים שבהם מתייחסים לעסק אשר נקלע לקשיים כלכליים וצריך לחזור לתפקד באופן ראוי, לעסק אשר מעוניין להגדיל את היקף פעילותו או לגורם עסקי המעוניין לשדרג עצמו באמצעות רכישת ציוד חדש ויקר, למשל.

הפיתרון הקל ביותר: הבנקים

בדרך כלל, המקום הראשון אליו אנשים הולכים לצורך קבלת המימון הוא הבנקים (הקרויים בנקים מסחריים). התקווה היא שפקיד הבנק יציע מספר מסלולי הלוואות אטרקטיביים, ובכך הצרות "ייגמרו". התקווה, במקרה הזה, היא לקבל אישור להלוואה מצד הבנק- וזאת על פי תזרים המזומנים הקיים או הצפוי של העסק, או במילים אחרות: היכולת של בעליו להחזיר את ההלוואה.

אנשים רבים משקיעים את כל יהבם בפנייה לבנק, וכשמתקבלת תשובה שלילית (כפי שקורה לא פעם), זונחים את תוכניות העסק שלהם וחוזרים לעבודתם כשכירים. כשהם עושים זאת, הם מתעלמים מהאפשרויות הרבות האחרות הקיימות כיום להשגת מימון עסקי.

פיתרון מצויין אחר: חברות פיננסיות

הבנק לא אישר את ההלוואה? אין בעיה. בעלי עסק רבים אחרים מוציאים בכלל את הבנק מהמשוואה, ופונים כצעד ראשון לאחת מן החברות הפועלות בשוק ומציעות פתרונות מימון לעסקים. במקרים כאלה, ההלוואה הניתנת לא פעם היא בתנאי ליסינג נוחים, בעלת ריבית נמוכה ומשתרכת על פני תקופה ארוכה ביותר.

בחלק מהמקרים, במקום ההלוואה יקבל בעל העסק את הציוד, אשר נרכש למענו על ידי החברה הפיננסית. גם פה השאיפה הברורה היא לתקופת החזרה ארוכה ככל האפשר, ולריבית נמוכה בתכלית.

גורם נוסף המעניק פתרונות מימון לעסקים במסגרת חוץ בנקאית הוא חברות הביטוח השונות. בין המסלולים המוצעים, בהקשר הזה, ניתן למנות הלוואות הניתנות לטווח בינוני עד ארוך, או מימון פרוייקטים הלכה למעשה. בנוסף קיימות קרנות מימון של המדינה שאותן כדאי לבדוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *