הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מאת עידו לבני

כתב: עידו לבני.

נכון לשנת 2011 העסקים הקטנים והבינוניים מהווים כ-99% מהעסקים הרשומים בארץ. הם מעסיקים כ-55% מכלל העובדים במשק ותורמים 45% מהתוצר הלאומי הגולמי.
למרות החשיבות הרבה שיש למגזר עסקי זה, חשיבות זו לא באה לידי ביטוי הולם כאשר אותם עסקים פונים לקבלת אשראי בנקאי עסקי.
הנתח של העסקים הקטנים והבינוניים מהווה רק כ-35% מהאשראי הבנקאי העסקי, וזאת משום שאותם עסקים מתקשים לעמוד בדרישות הבנקים לביטחונות ובתשלומי העמלות והריביות.
הנתונים מציטוט דבריו של שר האוצר יובל שטייניץ בפנייתו לוועדת הכספים למתן ערבות מדינה לבנקים בכדי לאפשר להם שיאפשרו להם להעמיד הלוואות בהיקף של 4-3 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים (קישור).

למה עסק קטן צריך הלוואה ומה לעשות לפני שאתם פונים לקבלת הלוואה?

נשאלת השאלה למה עסק קטן צריך בכלל הלוואה?
הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים הם חלק בלתי נפרד מההתנהלות הפיננסית בשלבים שונים של התפתחות העסק.  כאשר עסק פונה לקבלת הלוואה, הריי שפנייה זו לא מעידה בהכרח על בעיה פיננסית, אלא בדרך כלל על צורך בכסף נזיל להשקעה נבונה שתצמיח את העסק ותגדיל את נתח השוק שלו.

הלוואה יכולה לסייע לעסק להעמיד את ההון ההתחלתי הדרוש להקמתו ולתפעולו בשלבי ההקמה עד להגעה למצב של רווחיות.

מצד שני, כאשר מדובר בעסקים קטנים ובמיוחד בעסקים קטנים, יתכן והסיבה לצורך באשראי מצביעה על ניהול כושל של העסק.  עסק אשר מנוהל בצורה לא מקצועית ע"י מנהלים חסרי ניסיון פיננסי ושיווקי, עלול להיכשל עם הלוואה ובלי הלוואה.

לכן מומלץ לכל עסק קטן ובינוני לפנות ליועץ עסקי בעל ניסיון פיננסי שיבצע אפיון של צרכי העסק ויבדוק האם יש אכן צורך בהלוואה ויציע פתרונות לתיקון הכשלים אשר גרמו למצב שיצר את הצורך בנטילת הלוואה. הרי מה תועיל לעסק הלוואה אם הטעויות שגרמו לכישלון לא יפתרו?

הלוואה לעסק המצוי בקשיים יכולה בעזרת סיוע עסקי מתאים לבצע ארגון מחדש, לחזור לרווחיות, לממן תהליך התרחבות, קמפיין שיווקי גדול ומהלכים עסקיים אחרים שיכולים לסייע בהבראת ובצמיחת העסק.

מקורות לקבלת הלוואות עבור עסקים קטנים ובינוניים

קיימים מספר מקורות המספקים הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. עסקים קטנים ובינוניים יכולים לקבל הלוואות מהבנקים ומהשוק הפרטי או הלוואות המסובסדות על ידי המדינה או קרנות שונות. להלן מקבץ של מספר קרנות שונות המסייעות באמצעות מתן הלוואות לעסקים בינוניים וקטנים.

הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות מדינה – הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה, מעניקה לעסקים קטנים הלוואות של עד חצי מיליון שקלים, בערבות ממשלתית של 70 אחוז והחזר ב-55 תשלומים במשך עד 5 שנים ובריבית נמוכה. מידע נוסף אודות הקריטריונים לקבלת הלוואה מהקרן תוכלו למצוא בקישור הבא.

המסלול המהיר, הלוואות עד 100,000 ש"ח – בנוסף, קיימת אופציה של מסלול מהיר להלוואות של הקרן לעסקים קטנים בערבות מדינה, הלוואות בסכום מקסימלי של עד 100,000 ש"ח. הלוואה זו ניתנת למטרות של השקעה או הון חוזר. לחץ לפרטים נוספים.

הקרן לעסקים בינוניים בערבות מדינה – הקרן לעסקים בינוניים מאפשר הלוואות בסכום של עד 8% מהמחזור השנתי בשנה שקדמה להגשת הבקשה להלוואה, או עד 8 מיליון ש"ח, הנמוך מבניהם. ההלוואה ניתנת באמצעות הבנקים איתם עובדת הקרן, בנק אוצר החייל, בנק הפועלים, ובנק מרכנתיל דיסקונט. לחץ לפרטים נוספים.

הקרן לעולה העצמאי – המשרד לקליטת העלייה מעמיד קרן להלוואות לעולים יזמים המעוניינים לפתוח או לקדם עסק. ההלוואה מיועדת לצורכי הקמה, הרחבה או ביסוס של עסק עצמאי. גובה ההלוואה הוא עד 100,000 ש"ח, משכה הוא ל-6 שנים, גרייס (החזר ריבית בלבד) 12 חודשים, כאשר הריבית בגובה 2% צמודה למדד המחירים לצרכן. לחץ לפרטים נוספים.

הקרן לעסקים קטנים מאזור הדרום – קרן ממשלתית בערבות מדינה אשר מעניקה הלוואות לעסקים מאזור הדרום למטרות של פיתוח העסק או הון חוזר. ההלוואה המוענקת ע"י הקרן היא בסכום מקסימלי של עד 500,000 ש"ח בתנאים של ריבית פריים+1.5%. ההלוואה ניתנת על ידי בנק אוצר החייל. למידע נוסף לחצו כאן.

הקרן ליצואנים בערבות מדינה – קרן זו הינה קרן ממשלתית שמטרתה לעודד את הייצוא. הקרן נותנת הלוואות ליצואנים בעלי פוטנציאל מכירות בשוק העולמי, למטרות של הון חוזר, השקעה בציוד, ופעולות שיווק. הלוואה היא בגובה של עד 100,000 דולר או מיליון דולר בהתאם למחזור של העסק. ההלוואה ניתנת באמצעות הבנקים איתם עובדת הקרן, בנק אוצר החייל, ובנק מרכנתיל דיסקונט. למידע נוסף.

קרנות פרטיות

קרן קורת – קרן קורת הינה עמותה לפיתוח כלכלי המסייעת לעסקים קטנים ובינוניים להשיג מימון. הקרן מציעה מספר מסלולים כגון: מסלול פיתוח הנגב בשיתוף עם בנק לאומי, קרן הלוואות למגזר הערבי-ישראלי  בשיתוף בנק ערבי ישראלי, מסלול מורחב  בשיתוף בנק אוצר החייל, מסלול רגיל בשיתוף בנק דיסקונט, מסלול AACI מורחב בשיתוף בנק אוצר החייל ומסלול הדדית  בשיתוף בנק אוצר החייל.

קרן שמשקרן שמש הינה עמותה ללא מטרת רווח לעידוד יזמים צעירים. העמותה מסייעת ליזמים צעירים בייעוץ עסקי, ליווי ותמיכה כלכלית בפתיחת עסקים. בקרן שמש מציעים ליזם הצעיר חבילת סיוע שלמה של ליווי וייעוץ והלוואה עד גובה של 90,000 ש"ח בתנאים מועדפים. למידע נוסף לחצו קרן שמש.

קרן נס –  קרן נס הינה קרן הלוואות אזורית, המיועדת לפתיחת עסק או הרחבת עסק קיים באזור הנגב.
הקרן ממומנת ע"י הקהילה היהודית של מרכז ניו ג'רסי, קהילת מיאמי והסוכנות היהודית. היקף המימון: עד 50,000$, במקרים מיוחדים עד 75,000 $ למידע נוסף לחצו קרן נס.

IFLA – האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית  – מלבד ההלוואות שמספקת האגודה לאזרחים שונים בכדי לסייע לעצמם להיחלץ ממצוקה כלכלית זמנית, מסייעת האגודה גם לעסקים קטנים באמצעות מסלולי הלוואות כמו: הלוואות לעסקים קטנים שנפגעו מהמצב הכלכלי ולהון חוזר בגובה של כ-45,000 ש"ח והלוואות בסכום של כ-70,000 ש"ח לפיתוח או לפתיחת עסקים קטנים (ראו קישור).

קרנות דרומה וצפונה – הקרנות במימון מר איתן ורטהיימר וארגון ה UJC (דרך הסוכנות היהודית) והן מסייעות בהלוואות למפעלים תעשייתיים בפריפריה (בגליל ובנגב) בעלי מחזור מכירות של 2 מיל' ₪ ומעלה. לחץ למידע נוסף.

קרן נתן – קרן נתן לעידוד יזמים חדשים והיא פועלת ללא מטרת רווח. הקרן הוקמה במטרה לעודד ולסייע בידי יזמים חדשים חסרי יכולת כספית ו/או מי שאין ביכולתם לגייס כספים על מנת להתחיל ביוזמה עסקית חדשה. קרן נתן מסייעת ליזם באמצעות מתן הלוואה של עד 100,000 ₪ למימון הקמת עסק עצמאי. גובה ההלוואה מותאם לצרכי היזם וניתן כהלוואה ללא ערבים וללא ריבית. למידע נוסף.

הלוואה ירוקה – בנק לאומי בשיתוף עם מט"י מציע הלוואה בריבית מועדפת לעסקים קטנים ובינוניים למטרות קידום תהליכים ירוקים בבתי העסק או לרכישת מוצרים שיטיבו עם הסביבה. למידע נוסף.

ולסיום טיפ קטן!

הלוואות לעסקים קטנים יכולות לשמש כמנוע צמיחה להתחלת עסק, להתרחבותו  או כפתרון בזמני משבר.
אך הלוואות טומנות בחובן גם סיכונים!
לכן, אני מציע לכם שלא להיחפז בלקיחת הלוואה.
בחרו יועץ פיננסי שידע לכוון אתכם להלוואה הנכונה לעסק שלכם.

אודות עידו לבני

עידו לבני, מתווך עסקים, יזם ויועץ פיננסי.
עידו לבני, ממקימי המרכז הישראלי לאשראי, שמסייע לעסקים קטנים ובינוניים בגיוס אשראי.
עידו לבני משמש כאחראי על מחלקת הייעוץ העסקי וגיוס האשראי במרכז הישראלי לאשראי. מחלקה הכוללת צוות של רו"ח וכלכלנים שתפקידם לספק מענה מהיר ומידי לעסקים וחברות המעוניינים בגיוס אשראי למטרות שונות.
המרכז הישראלי לאשראי שם לעצמו כמטרה להתרכז קודם כל בטובת הלקוח ובהבראת העסק!
פרטים נוספים ניתן לקבל באתר המרכז הישראלי לאשראי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *