יהדות ומדע

כתב: ירון לוי, מתנדב יד לאחים.

קיימות גישות שונות לפתרון הסתירה הקיימת לכאורה בין התורה והמדע. ר' יהודה הלוי בספרו "הכוזרי" אומר : "חלילה לאל, מהיות דבר התורה סותר עדות דבר הנראה עין בעין או דבר שהוכח במופת שכלי!" (כלומר לפי דבריו לא יכולה להיות סתירה בין היהדות לבין המדע, אלא ישנם בעיות של חוסר הבנה והתאמה.

התחומים העיקריים של הסתירה בין תורה למדע הם:

  • גיל העולם
  • בריאת העולם- האם הייתה על ידי הקב"ה או שהתהוותה באבולוציה
  • סיפורי התנ"ך האם הם התרחשו או שמא מדובר במיתוסים

הרמב"ם קובע ב"יד החזקה", שהמצווה הראשונה היא לדעת שיש ה'. מהמילה "לדעת" מובן שלא מדובר רק באמונה אלא גם בהבנה וידיעה.
המדע מתעסק רבות בסטטיסטיקה והסתברות, לעומת זאת האמונה היא לא הסתברות, האמונה מלשון "אמון" היא משהו אמתי ומוחלט.
האמונה היא מעל השכל, שהו השלב שאליו מגיעים לאחר הלימוד.
המדע מלא בחוקיות, ניוטון, גלילאו, איינשטיין, כולם חקרו את חוקי הטבע.
אחד מחוקי הטבע הוא כוח המשיכה. ניתן לעשות חישוב מתמטי מתי ינחת חפץ מסוים על הרצפה. החוק הזה של כוח המשיכה קבוע. בפיזיקה המודרנית הגיעו בעזרת איינשטיין, לארבעה חוקי טבע בסיסיים:
א) חוק כוח המשיכה,
ב) החוק האלקטרו- מגנטי,
ג) החוק הגרעיני החלש,
ד) החוק הגרעיני החזק.
כל התופעות בפיזיקה מסתובבות סביב החוקים הללו. העובדה שקיימים חוקים לעולם היא בעצמה הוכחה לכך שיש בורא שקבע אותם. אם יש חוקים- יש מחוקק, והאם התהוות העולם היא אקראית הרי שגם התופעות שבו צריכות להיות אקראיות. איינשטיין עצמו שהיה מדען דגול, היה מאמין גדול בבורא עולם.
כאשר נשאל איינשטיין אם יש בורא לעולם, הוא ענה: "בוודאי! אני רואה אותו כל יום במעבדה שלי!"

כל אדם יודע שכאשר ישנה פעולה, חייב להיות מקור לפעולה זו ולכן כשרואים פעולות, הרי זוהי הוכחה לכך שישנה מציאות שמפעילה אותם. כמו לדוגמא בחשמל, אדם לא רואה את הזרם החשמלי אולם כאשר הוא רואה מכשיר חשמל שעובד הוא מבין שיש מאחוריו כוח חשמלי, למרות שאין ביכולות לראותו. כך גם כאשר אנו רואים כיצד פועל העולם באופן פלאי, אנו חייבים להאמין שמאחוריו עומד מפעיל ופעילותו של העולם אינה מקרית. המפעיל הוא הקב"ה.

מתן תורה
ענין מתן תורה על הר סיני נתאמת דור אחר דור בתור עובדה שהתרחשה במעמד ששים רבוא . אין זו עדות מצומצמת לנביא אחד או חולם חלום אלא עדות של ריבוא אנשים שעברה ונמסרה מאבות לבנים דור אחר דור, ולא היה הפסק במסורת זו מעולם, גם אחרי שעם ישראל התפזר ב4 קצוות עולם. הרי שסיפור מתן תורה נותר אצל כולם מדויק ככתבו וכלשונו.

גיל העולם

המסורת היהודית סוברת שהעולם נברא לפני אלפי שנים מעטות – שנת התשע"א היא השנה ה-5771 לבריאת העולם – בניגוד לעמדה המדעית המשערת את גיל היקום במיליארדי שנים.

כמה תשובות מנסות ליישב סתירה זו. יש גישה שטוענת שאין סתירה בין השניים, משום שמנין השנים היהודי מתחיל מסוף בריאת העולם ואילו ששת ימי הבריאה הם בעצם פרקי זמן ממושכים, משום שלפני בריאת שמש והירח למושג "יום" הייתה משמעות שונה ולכן אין כאן סתירה.

יש פירוש נוסף המובא במדרש וספר הזוהר שלפיו קודם בריאת העולם "היה הקב"ה בונה עולמות ומחריבן" (בראשית רבא) ולכן יכול להיות שהיה קיים מיליארדי שנים.

הארכאולוגיה לא מצאה ממצאים תרבותיים של כתב וכדומה בני יותר מחמשת אלפים שנים, ועל פי היהדות האדם הראשון נברא על ידי הקב"ה בסיום בריאת העולם ולפניו לא היו בני אדם בעולם.

כאשר באים ליישב בין המדע ליהדות, צריך לזכור שהיהדות היא אמת ואם ישנן סתירות ניתן לנסות להבינן אבל אין זה אומר שהיהדות שגויה, אלא שמשהו בהבנתנו את הדברים פגום, זהו השילוב הנכון בין אמונה בה' לידיעת ה', שהאמונה בלתי תלויה בידיעה והידיעה היא על מנת להוסיף מימד של חשיבה וחוזק לאמונה.

הכותב הוא מתנדב בארגון יד לאחים, יד לאחים פועל במסירות למאבק במיסיון ובכתות הרבות שקיימות בארץ ומנסות בתחבולות להפיל ברשתם יהודים תמימים. יד לאחים מושיט יד לעזרה ליהודים שפלו ברשתם של המיסיון והכתות ועוזר להם לחזור לחיק היהדות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *