ניתוח אף פלסטי כל המידע!

אם חשבתם שניתוח אף פלסטי זה תופעה של השנים האחרונות, הרי שאתם טועים. קיימות עדויות עוד מתקופת המצרים הקדמוניים על אבחון וטיפול בכ-30 סוגי אפים בעל דפורמציה (ראה קישור). במסמכים הודים עתיקים בשנת 800 לפני הספירה מתואר הליך לשחזור האף המבוסס על שימוש בחתיכת עור מהמצח.

אך אי אפשר כמובן להשוות. בימינו ניתוח פלסטי באף הינו אחד מהניתוחים הקוסמטיים השכיחים והפופולריים ביותר. התקדמות הטכנולוגיה גרמה לכך שניתוחים פלסטיים הפכו ליותר ויותר קלים לביצוע, רמת הדיוק והמיומנות רק עלתה וגם מחיר הניתוח ירד באופן שיאפשר לכל מה שמראהו החיצוני חשוב לו, לבצע את הניתוח.

מהו האף המושלם?

ניתוח אף פלסטי הוא ניתוח שמטרתו לשפץ או לשקם את המבנה, ו/או את תפקוד האף כתוצאה מחבלה, פגם מולד או כישלון בניתוח אף קודם. המנתח יוצר אף אסטטי התואם פרופורציונלית לפני המטופל.

לפני שנים ניתן היה לזהות בקלות כל אדם אשר שיפץ את אפו, בין אם היה לו אף עקום, אף עם גבנון, אף ארוך, אף רחב, אף שמן או אף עם נחיריים גדולות, רצה לעצב לעצמו אף סולד.

אפם של אנשים רבים שעברו ניתוח פלסטי בעבר עוצב באופן תבניתי כאף קטן וסולד שלא תאם כלל את תווי פניהם. אך, כיום המגמה השולטת בתחום הניתוחים הפלסטיים היא התאמת האף לפני המטופל כך שישתלב במראה הכללי של הפנים.

ולכן לא קיים אף מושלם, האף המושלם הוא שונה עבור כל אדם ואדם והוא האף שמתאים בצורה הטובה ביותר למבנה פניו.

ניתוח אף לגברים ונשים כאחד

אם בעבר ניתוחים פלסטיים היו בעיקר נחלתם של נשים, הרי שבימינו ניתוחי אף לצרכים קוסמטיים הם מאוד פופולריים גם בקרב גברים. גברים רבים מבצעים ניתוחי אף לשיפור המראה וההרגשה ואין הבדל עקרוני בין ניתוח אף לנשים לבין ניתוח אף לגברים.

ניתוח אף לנערות ונערים

הירידה במחיר הניתוחים הפלסטיים גרמה לעליה בהתעניינות בניתוחים פלסטיים כבר בגיל הנעורים. המראה החיצוני משחק תפקיד מאוד חשוב בקרב בני גיל ההתבגרות ונערים ונערות רבים חולמים על שינוי ועיצוב מחדש של אפם.

חשוב לדעת כי אין זה מומלץ לבצע ניתוח פלסטי בגיל הנעורים משום שבגיל זה הגוף עדיין בתהליך התפתחות והשתנות. מומלץ לבצע ניתוח אך ורק בשלב בו האף סיים את גדילתו ועצמות הפנים השלימו את התפתחותם. על פי רוב תהליך זה מתרחש בגיל 16 אצל נערות ובגיל 17 אצל נערים. ולכן במרבית המקרים ניתוח אף בגיל 15 אינו מומלץ!

נתון נוסף ומאוד חשוב לגביי המוכנות לניתוח אף פלסטי, הוא רמת הבשלות הנפשית של המנותח. לפני שמבצעים הליך כירורגי לשינוי מבנה הפנים רצוי להיות בטוחים ולמודעים לתוצאות הצפויות ולסיכונים האפשריים. אין צורך להיחפז ולעשות ניתוח אף לפני שמטופל בשל רגשית לעבור את התהליך. עבור מרבית המטופלים הצעירים, ניתוח אף לפני צבא או ניתוח אף בצבא זו אופציה סבירה, אך חשוב לבחון כל מקרה לגופו באופן אישי.

ניתוח אף לא רק לסלבריטאים!

אשר לומר כי את ההכשר לבצע ניתוחים פלסטיים בכדי לשפר את המראה נתנו אותם מפורסמים ומפורסמות אשר ביצעו ניתוחים פלסטיים. אוסף תמונות מהסוג של לפני ואחרי שמתארים אנשי ונשות סלבס אשר ביצעו ניתוח אף הם אמצעי יעיל למשיכת לקוחות פוטנציאלים. אך מעבר לכוח המשיכה הפרסומי שלהם, דרך התמונות הללו ניתן לקבל רושם ראשוני על המנתח ועבודתו.

כיצד למצוא את המנתח המתאים?

לאחר קבלת ההחלטה העקרונית לבצע ניתוח אף מגיע השלב החשוב של בחירת המנתח. קיים היצע של מנתחים שונים חלקם מומחים בפלסטיקה וחלקם כדוגמת ד"ר יוסף בן שושן, מומחים הן ברפואת אף אוזן גרון והן בפלסטיקה. יש רופאים המבצעים הדמיה ממוחשבת של האף המדמה את המראה שלאחר הניתוח. אולם, חשוב להבין ולבצע תיאום ציפיות מוקדם לגביי רמת ההתאמה בין תוצר ההדמיה ולבין מראה האף שעשוי להתקבל לאחר הניתוח. לפעמים בתמונות התוצאה עשויה להראות מושכת יותר ממה שבמציאות.

הפגישה עם המנתח האופציונלי היא שלב חשוב בו אמור הרופא להכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, לשמע את הציפיות שלו מהניתוח ולהסביר לו במה כרוך ניתוח אף מה הן הסכנות הכרוכות בניתוח כזה ומהם השלבים אותם יעבור המטופל לפני במהלך ולאחר הניתוח.

עלות ניתוח אף

מחירי ניתוח אף נעים בטווח די רחב של מחירים, על פי רב בין עשרת אלפים לחמש עשרה אלף שקל.

הכנה לניתוח

שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לצרוך תרופות המעורבות בתהליך קרישת הדם או תוספי תזונה הקשורים לתהליך זה כמו שום, גינקו בילובה, אומגה 3 ויטמין E ועוד. חשוב מאד להקפיד על הפסקה מוחלטת של עישון כשלשה שבועות עד חודש לפני תחילת הניתוח על מנת להבטיח אחוזי ריפוי גבוהים יותר. הוכח כי ניקוטין ופחמן חד חמצני גורמים לתהליך הצטלקות והבראה איטיים יותר. לכן אין זה מומלץ לחזור לעשן בחודש הראשון לאחר הניתוח.

יש מנתחים הממליצים על נטילה של ויטמין C לפני ואחרי הניתוח על מנת לגרום להאצת תהליכי הריפוי של הפצע בשל מעורבותו של ויטמין C ביצירת קולגן אשר מהווה רקמת חיבור בגופנו.

תהליך הניתוח

הניתוח יכול להתבצע כניתוח אף בהרדמה מקומית או בהרדמה מלאה, על פי שיקול הרופא המנתח.

קיימים שני סוגים של ניתוחי אף האחד מכונה ניתוח אף פתוח והשני מכונה ניתוח אף סגור.

השיקול ובחירת סוג הניתוח ייעשה על ידי הרופא בהתאם לשיקוליו ולמורכבות הניתוח.

ניתוח אף פתוח כולל את הפרדת עור האף והרקמות הרכות ממסגרת הסחוס והעצם על ידי חתך חיצוני והרמת העור לחשיפה מלאה של מסגרת העצם והסחוס האפי. לאחר מכן מבוצע תיקון מבנה האף על ידי שבירה ו/או הזזת העצם ו/או שיוף העצם והסחוס באופן הנדרש מבחינה אסטטית ותפקודית. כעת מגיע שלב תפירת החתכים וייצוב האף על ידי גבס ותחבושות מבחוץ וכן טמפונים המוחדרים לאף מבפנים ומספקים תמיכה לאף, אלו מוצאים למחרת.

ניתוח זה עלול להשאיר צלקת קטנה בין הנחיריים בשל החתך החיצוני.

ניתוח אף סגור מבוצע על ידי חתכים פנימיים דרכם מופרדת רקמת העור ממבנה הסחוס והעצם דרך רווח קטן באמצעות מכשירים עדינים ומבוצע תהליך תיקון מבנה האף. השלבים שלאחר מכן זהים לשלבים שבוצעו בניתוח אף פתוח.

ניתוח אף הינו תהליך שיכול לקחת בין שעה למספר שעות.

ניתוח אף פתוח יהיה בדרך כלל ממושך יותר.

ניתוח אף הכולל הקטנה או הצרת נחיריים עלול להשאיר צלקות קטנות.

לעיתים משוחרר המטופל לביתו לאחר מספר שעות ולעיתים נשאר להשגחה בבית החולים לעשרים וארבע שעות.

 

אחרי ניתוח אף

מטופלים לאחר ניתוח אף עשויים לחוות לאחר ניתוח אף, תופעות לוואי כמו קושי בנשימה דרך האף, קושי זה עתיד להעלם תוך חודש מיום הניתוח.

לאחר הניתוח עלולים להופיע שטפי דם סביב העיניים, זוהי תופעה שכיחה העוברת בדרך כלל תוך שבועיים שלושה.

אין להיחשף לשמש במשך כשלשה שבועות לאחר הניתוח.

אין להרכיב משקפיי שמש או ראייה במשך כשלושה שבועות.

אין לבצע פעילות גופנית מאומצת במשך חודש לאחר הניתוח.

אין לעשן כחודש לאחר הניתוח.

ניתוח אף תוצאות

שבוע לאחר הניתוח יוסר הסד מעל האף, אם כי הציפיה לראות את מראה האף החדש גדולה, יש לזכור שבשלב זה עדיין קיימת נפיחות והמראה המתקבל עדיין אינו מייצג את התוצאה הסופית. רק כשנה לאחר הניתוח התאוששות תהיה מלאה והתוצאה של מראה האף החדש תהיה שלמה.

ניתוח אף סיכונים

כמו בכל ניתוח גם בניתוח אף קיימים סיכונים שונים ויש להיות מודעים להם גם אם שכיחותם נמוכה.

זיהום – למרות שהניתוח מבוצע בתנאים סטריליים ולמרות שלאחר הניתוח יטופל המנותח באנטיביוטיקה על מנת למנוע התפתחות של זיהום חיידקי, הרי שעדיין קיים סיכוי להתפתחות זיהום.

בעיית נשימה- במקרים נדירים כתוצאה מהצטלקות פנימית משמעותית עלולות להיווצר בעיות נשימה.

לעיתים, (מתרחש על פי רב לאחר הקטנה/הצרה של נחיריים) ייוצר קושי בזרימת האוויר לאף ואז יהיה צורך בניתוח אף חוזר לתיקון הבעיה.

ניתוח אף דרך קופת חולים

עד לפני מספר שנים קופות החולים לא השתתפו בכיסוי או במימון חלקי של ניתוח אף קוסמטי.

ניתוח אף בכללית או ניתוח אף במכבי לדוגמא, היו מסובסדים רק אם הייתה הצדקה רפואית לניתוח. היום חברי קופת חולים כללית לדוגמא יכולים ליהנות מהנחות לניתוח אף בכללית מושלם או פלטינום כך גם בקופת חולים מאוחדת במסגרת ביטוח מאוחדת שיא. בקופת חולים מכבי ניתן לקבל הנחה דרך ביטוח מגן זהב, ניתוח האף למבוטחי מכבי יבוצע באסותא. רק קופת חולים לאומית אינה מסבסדת ניתוח אף קוסמטי, גם אם המבוטח שייך ללאומית כסף או לאומית זהב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *