קלנועית ורכב חשמלי למבוגרים

בשנים האחרונות, גוברת תופעה משמעותית במדרכות ישראל. ככל שהזמן עובר, ניתן לראות יותר ויותר קשישים ובעלי מוגבלויות אשר לא נותנים לקשיי התנועה להגביל אותם. כיצד זה קורה? פשוט מאד- הם עוברים ממקום למקום באמצעות הקלנועית, כלי רכב אשר מותאם במיוחד אליהם.

הצורך בכלי מסוג זה ברור. אחרי הכל, לאנשים בקטגוריות האלה אין לרוב מכונית פרטית. הם אינם יכולים, כמובן, לרכב על אופניים או על כלי דו גלגלי אחר. מעבר לכך, הנסיעה באוטובוסים הצפופים והאיטיים היא מעיקה במקרים מסוימים, ובלתי אפשרי כלל במקרים אחרים. אז מהם בדיוק הקלנועית ושאר הרכבים החשמליים הללו?

קווים לדמותה של הקלנועית

קלנועית היא כלי רכב בעל שלושה או ארבעה גלגלים (תלוי בסוג ובדגם), אשר פועל על מנוע חשמלי ומצברים אותם יש לטעון. הקלנועית מאפשרת לגמוע מרחקים מרשימים במהירות סבירה בהחלט.

קלנועית מן המניין יכולה לגמוע מרחק של עד 60 ק"ג, ולעשות זאת במהירות של עד 18 קילומטר לשעה. קלנועית מיועדת לאדם אחד או שניים, וזאת מכיוון שהיא מסוגלת לשאת משקל של כ-250 ק"ג.

כלי רכב חשמליים אחרים

כמובן שישנם סוגים שונים של כלי רכב חשמליים. מיני קלנועית, למשל, קטנה הרבה יותר מהקלנועית המסורתית ומאפשרת להסיע אדם אחד. מעבר לכך, טווח הנסיעה שלה קצר יותר (עד 30 קילומטר), המהירות איטית יותר (6-8 קמ"ש) והמשקל המקסימלי שהיא מסוגלת לשאת עומד על כ-160 ק"ג.

כלי רכב חשובים אחרים, בהקשר הזה, הם כסא גלגלים ממונע, תלת אופן ועוד.

חוקי התנועה חלים גם על קלנועית

נסיעה בקלנועית כוללת מספר כללי ברזל, שיש לשמור עליהם בכל נסיעה. בשנת 2006, עם עליית הפופולאריות של הקלנועיות, חוקק משרד התחבורה את חוקים אלה, שבמרכזם הגדרת האנשים שמסוגלים בכלל לנהוג בקלנועיות. אם נתייחס לחוק בנושא, הרי שלצורך נהיגה בקלנועית אין צורך ברשיון נהיגה, וגם לא בטסט או בביטוח. עם זאת, כמובן שיש להיות בקיא בנהיגה בכלי רכב ממונע זה בצורה המקסימלית.

מעבר לכך, על אף שמהירות הנסיעה המקסימלית במרבית הקלנועיות מגיעה ל-18 קילומטר בשעה, המהירות המותרת בארץ עומדת על 12 קילומטר לשעה. והיבט חשוב נוסף: מלבד מקרים ספציפיים, נהיגה בקלנועית אסורה בכבישי ישראל, וכלי רכב זה מיועד תחת זאת למדרכות.

קלנועית נחשבת לבטוחה ביותר לנהיגה

עיצובה של הקלנועית מותאם לאוכלוסייה אשר מיועדת לנהוג בה – בני גיל הזהב, נכים ובעלי מוגבלויות. במילים אחרות: כל מאפיין ופריט ברכב הוא נוח לשימוש, כך שהקלנועית פשוטה להפעלה מצד אחד, ובטיחותית ביותר מהצד האחר.

בין היתר, כוללת הקלנועית מנגנונים מובנים של האטה בעיקולים ויכולת בלימה חשמלית באופן מיידי, כך שהסיכוי לתאונות קטן באופן משמעותי.

בנוסף, גובהו הנמוך של הרכב מקל מאד על הקשיש לעלות אליו, המנוע החשמלי שקט ביותר ולא קיים זיהום אוויר בשום מקרה.

עלות הקלנועית

מחירה של קלנועית משתנה בהתאם לסוג הדגם ולשנת הייצור, אולם ברוב המקרים הוא נע בין 10,000 ל-15,000 ש"ח. עלויות התחזוקה פשוטות ביותר, כך שההוצאות הרגילות של כלי תחבורה (דלק, טסטים וביטוחים) כמעט ולא קיימות.

לקשישים ובעלי מוגבלויות אשר מתקשים לעמוד במחיר בכל זאת, עומדים הגופים המסייעים ברכישה. ביניהם, ניתן למנות את אגף השיקום של משרד הביטחון, הקרן לרווחתם של נפגעי השואה בישראל וכן מחלקת הפיצויים של הממשלה הגרמנית.

מידע נוסף: רשימת ספקי קלנועיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *