הרחקת יונים – איך, כמה, למה ומי?

להלן מידע בנושא הרחקת יונים: מפגעי יונים, הרחקת יונים באופן עצמאי ואינדקס נותני שירותים בתחום הרחקת יונים.
יונה עם עלה של זית היא אומנם סמל לשלום ולזוגיות מאושרת, אבל בעלי בתים ודירות רבים הסובלים מתופעת הקינון של היונה ורואים בה מפגע סביבתי ואסטטי קשה.
באתרים שונים של מרחיקי יונים, אף מרחיקים לכת וטוענים כי היונה היא מפגע בריאותי וכי האדם צריך לחשוש ממחלות שונות שהיונה עשויה להעביר לאדם. אבל לפני שאתם נבהלים מכל עניין המחלות כדאי שתבינו דבר אחד מאוד פשוט.

בעל החיים שהוא בעל היכולת להעביר את מרבית המחלות המדבקות לאדם, הינו האדם בכבודו ובעצמו!

לכן, אין צורך להיכנס לפאניקה ולחשוב שיונים ו/ציפורים אחרות מהווים סיכון בריאותי בחשיבות עליונה.
אבל, מניסיוני האישי אני יכול לומר שיונים יכולים להוות מטרד סביבתי לא קטן ולכן אני די יכול להבין למה אנשים מעוניינים בהרחקתן של היונים מדירותיהם.

להלן תקציר של מפגעי היונים:

לשלשת יונים

לשלשת היונים זה בעצם צואת היונים והיא יכולה להוות מפגע די משמעותי. זה לא נעים שהכביסה מתלכלכת בלשלשת היונים (צואת היונים) וזה לא נעים שהרכב מכוסה בכתמים בגוונים: לבן, צהוב וירוק שמאכלים את המתכת.
זה לא מראה אסטטי לראות את הפרגולה החדשה שבה הושקעו כמה אלפי שקלים מכוסה בציורים סוריאליסטים של לשלשת יונים או גגי רעפים שהיו פעם אדומים. בנוסף, לשלשת היונים עשויה להעביר מחלות שונות לאדם (ראו מה כתבתי בתחילת המאמר בכדי לקחת את הנושא בפרופורציות הנכונות).

 

טפילי יונים

ביונים מצויים טפילים כדוגמת פרעושים, כנימות, קרציות, קרדיות (כדוגמת: קרציוני יונים – Dermanyssus gallinae) וטפילים נשכניים אחרים. קרציוני יונים שמרבית האנשים קוראים להם כיני יונים, הם טפילים שחיים בדרך כלל על תרנגולות, אבל גם על יונים ובעלי כנף אחרים, כאשר היונים הצעירות פורחות מן הקן וכאשר נגמר להם המזון, עשויים קרציוני היונים לנדוד ולהגיע אל בני האדם.
קרציוני היונים עשויים למצוץ את דמם של בני האדם ולגרום לתגובות אלרגיות המלוות בתחושה של גרד עז ופריחה קשה.
הטיפול במקרים שבהם "הותקפתם" ע"י "כיני יונים" הוא להרחיק את קיני היונים מסביבת מגוריכם, לשאוב בשואב אבק (לא לשכוח לזרוק את שקית השואב) ולנקות את כל אזור נדידת הקרציונים בחומרים אנטיספטיים. וכמובן שלפנות לרופא שעשוי לטפל בתגובה האלרגית באמצעות מתן אנטי היסטמין.

המיית יונים

איך כותב יובל דור בשירו רומנטיקה "רומנטיקה – של קול המיית יונים", יש אנשים שקול המיית היונים מעלה בהם תחושות טובות ויש שאנשים שהמיית היונים מטרידה את מנוחתם ובמיוחד אם היונים החליטו "לקשקש" בשעות המוקדמות של הבוקר.

הרחקת יונים

לאחר שקראתם קצת על מפגעי היונים ואולי חשתם הזדהות מסוימת עם חלק המצבים הלא נעימים שהיונים עשויים לגרום, אתם בוודאי מעוניינים לדעת כיצד ניתן להרחיק את היונים מסביבת מקום מגוריכם.
כנראה שהדרישה לשירות הרחקת יונים היא כה רבה, עד כדי כך שאתם יכולים למצוא לא מעט בעלי מקצוע המכנים את עצמם: "לוכד יונים", "מבריח יונים", "מרחיק יונים" ועוד כהנה שמות שמציינות כי נותן השירות מבטיח לסלק את היונים מסביבת מקום מגוריכם.
אבל, אתם גם יכולים לנסות להרחיק את היונים בעצמכם.

 

איך מרחיקים יונים?

להלן מספר דרכים להרחקת יונים עבור אלו שמעוניינים לדעת איך להרחיק יונים.

הרחקת יונים לצמיתות בשיטת עשה זאת בעצמך

על מנת להרחיק את היונים מסביבת מגוריכם, אתם צריכים לגרום ליונה להבין שאין לה מה לחפש באזור שלכם.
אם אתם גרים בבית פרטי ויש לכם שליטה על הנעשה מסביבכם, המצב קל יותר. המצב קשה יותר כאשר מדובר בדירה בבניין מגורים.

ראשית, דאגו לנטרל כל מקום שמשמש את היונה לקינון, האכלה ושתיה. אם סביבת מקום מגוריכם לא מספקת ליונה מקורות מזון ומים, הרי שביתכם לא יהיה מספיק אטרקטיבי עבורה בכדי לקבוע בו את מושבה.
נטרול מקורות שתייה
סלקו מן האזור מקורות מים כדוגמת: דליי מים עומדים, ייבשו שלוליות עם מים עומדים (אפשר לכסות באדמה) וכדומה.

נטרול מקורות מזון
בקשו מאנשים שלא להאכיל את היונים ונקו את האזורים שהתלכלכו משאריות מזון.
נטרול מקורות קינון
סתמו מקומות צרים, כוכים, צינורות פתוחים, פתחי אוורור, מרזבים וכל מבנה צר ואפל שעשוי להתחבב על היונה ובו היא עשויה לקבוע את מקום קינה. פתחים שדורשים אוורור ניתן לחסום באמצעות רשתות. להלן מספר אמצעים ואביזרים בהם ניתן לחסום את גישתם של היונים.
שינוי שיפוע משטחים ישרים – במעקות שחביבים על היונים ניתן להניח לוחות שעשויים מעץ או כל חומר אחר, כך שישנו את שיפוע המעקה לשיפוע גדול מ-45 מעלות.

רשתות יונים – ניתן להתקין רשת נגד כניסת יונים בפתחים שונים בעלי עומק כדוגמת: אזור תליית הכביסה, פטיו ומערכות מיזוג על גגות. קיימות רשתות שונות שעמידות מפני פגעי מזג האוויר: שמש, מים, חום וכדומה.

דוקרנים להרחקת יונים – ניתן גם לעשות שימוש בדוקרנים להרחקת יונים במעקות, אדנים ובמקומות לא ישרים כמו גגות אסבסט מעוגלים. קיימים דוקרנים בווריאציות שונות המתאימים למגוון רחב של מצבים. הדוקרנים גורמים למשטחים להיות לא אטרקטיביים כמקומות קינון עבור היונים.

סליל קפיץ – את הסליל הקפיצי להרחקת יונים מתקינים על גבי מעקים, אדני חלונות ומקומות נוספים. ניתן למתוח את הקפיץ ואפשר להתקין אותו על אזורים נרחבים. הסליל מונע מהיונים לנחות על המשטח ואיננו גורם בשום צורה לפציעת היונה.

מערכת הרחקה חשמלית – קיימים מערכות הרחקת יונים הפועלים באמצעות שוק חשמלי שמרתיע את היונים אך לא גורם להם לפציעה. מדובר בפסי מתכת דקים המחוברים למקור מתח חשמלי נמוך. כאשר היונה נוחתת עליהם היא מקבלת שוק חשמלי שמטרתו הרתעה בלבד! התקנים אלו יכולים להתחבר למערכת החשמל הביתית או לעבוד באמצעות מטענים סולאריים.

אמצעי הפחדה שונים – מכשירים המנסים להרחיק יונים באמצעות רעשים, הם בעלי השפעה קטנה וזמנית. אמצעים אלו מהווים מטרד עבור בני אדם.
מרחיק יונים אולטראסוניים (גלי קול בתדרים גבוהים שהאדם אינו חש בהם), איננו יעיל כלפי יונים.
אמצעי הפחדה שונים שעושים שימוש באמצעים כמו: סנוור, דגלים, שקיות ניילון שמתבדרות ברוח, בלונים, נחשי פלסטיק ומודלים של ציפורים אחרים בכדי לאיים ולהפחיד את היונים, הם בעלי השפעה מזערית וזניחה על היונים.

הרחקת יונים באמצעות מים – ניתן להשפריץ מים על קיני היונים בכדי לגרום להם לאי נוחות. יש לחזור על הפעולה בעקביות עד שהיונים ימצאו לעצמם מקום קינון אחר.

הרחקה באמצעות חומר דביק – ניתן למצוא תרסיס דביק בשם "עופי יונה" או "עופי מפה" שבזמן הריסוס מייצרים משטח דביק שאינו חביב על היונה. המשטח הדביק מרתיע את היונים וגורם להם לחפש מקום קינון אחר. רצוי לפני הריסוס בתרסיס הדביק לכסות את המשטחים משום שהחומר קשה לניקוי וכמו כן, לאחר זמן החומר מאבד מהאפקטיביות שלו ויש לחזור על הריסוס.
חברות המספקות שירות הרחקת יונים ומרחיקי יונים עצמאיים באזורים שונים בארץ.
להלן אינדקס קטן של נותני שירות בתחום הרחקת היונים.

 

אינדקס הרחקת יונים

הרחקת יונים בתל אביב והמרכז

הרחקת יונים דוקרנים, אצל 48 תל אביב יפו , טלפון: 03-5376761
דדי הדברות, הרצל 73 רמת גן, טלפון: 03-6181355
טבע הדברות, דרך השלום 7 תל אביב יפו, טלפון: 052-5139996
אלי כהן הדברות, דב פרידמן 16 רמת גן, טלפון: 1-800-552888
הדברת מזיקים סהר, תובל 26 רמת גן, טלפון: 050-4222323
אמאלה גוק דוקטור עכבר, תל אביב יפו, טלפון: 054-4400477
טלקוד מחשבים, הברזל 32 תל אביב יפו, טלפון: 03-7675000
adpo הדברה אלקטרונית, אפק ראש העין, טלפון: 052-3282075
ניב הדברה והרחקת יונים, הרב קוק 67 הרצליה, טלפון: 052-3682917
זוהר הדברות, יחיא יצחק הלוי 19 ראש העין, טלפון: 052-2210967
מעבדות א צ ע, לבנדה 30 תל אביב יפו, טלפון: 1-800-350250

הרחקת יונים בדרום

איתן הדברות, דרך חברון באר שבע , טלפון: 050-2388670

הרחקת יונים בירושלים והסביבה

אפקטיבי הדברות, בן זאב 8 ירושלים , טלפון: 050-5232235
עופר, כפר אדומים, טלפון: 057-8333533

הרחקת יונים בצפון (חיפה, עפולה ועוד)

תכלית, ריחן שבצפון , טלפון: 04-6350233
אור הרעם, הזית 77 עתלית, טלפון: 052-3515382
אבי המדביר, הגדוד העברי 12 חיפה , טלפון: 054-4386025

הרחקת יונים בשפלה

ג'וק בראש, חיים הרצוג 31 גדרה, טלפון: 054-4603208
מלכי הדברות, בילו 33 ראשון לציון, טלפון: 050-7602407

הרחקת יונים בשרון

אוזן הדברה, התע"ש 24 כפר סבא, טלפון: 09-7658070
רם אור הדברה, גלבוע 30 בת חפר , טלפון: 052-6966668

 

מקורות ששימשו להכנת הכתבה: www.aphis.usda.gov

 

2 תגובות בנושא “הרחקת יונים – איך, כמה, למה ומי?”

  1. שלום רב.
    אני מבקש לדעת על הקשר בין מאגרי מים מליחים ברמה של 3000PPM (מליחות עדינה מאוד עד כדי בלתי מורגשת) לבין משיכה של יונים למקום.
    לאחרונה נבנתה בריכת שחיה פרטית המתוחזקת במכשיר המלחה ולא בכלור.
    האים זו יכולה להיות הסיבה למשיכה של מאות יונים לבית שלנו ?ואני מדבר על מפגע ממש!!!
    תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *