הסכם ממון בין בני זוג שלא נישאים

אתם נמצאים בזוגיות מאושרת וברור לכם דבר מרכזי אחד: את שארית החיים אתם רוצים לבלות יחדיו. הבעיה היא שמסיבה הלכתית, כלכלית או אידיאולוגית, טקס נישואין אינו בא בחשבון. כיצד, במקרה כזה, תסכמו על חלוקת הרכוש שלכם? ומה תעשו עימו במידה ויחסיכם יסתיימו להם יום אחד?

הסכם ממון הוא הפיתרון עבורכם. המדובר בהסכם הנחתם על ידי בני הזוג ומסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם במקרה של פרידה. זוהי גם האופציה האידיאלית לחלוקת רכוש במקרה של בני זוג שאינם מקיימים את מצוות הנישואים ההלכתית, כפי שנבהיר בהמשך.

ראשית: מהו הסכם ממון?

על מנת להבין מהו הסכם ממון, יש להבין קודם כל את חוק יחסי הממון. ובכן, המדובר הוא בחוק משנת 1974 אשר קובע למעשה כי במקרה של פרידה של בני זוג נשואים, הרכוש יחולק ביניהם בצורה שווה.

הסכם ממון, לעומת זאת, הוא פרטני יותר, והגדרת הרכוש בו נקבעת רק על ידי בני הזוג. ההסכם נחתם בכל שלב בנישואין (או לפניהם) בנוכחות בני הזוג, ודורש אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

על הסכם ממון וזוגות שאינם נשואים

לעיתים, בני זוג אינם יכולים להתחתן על פי הדת (במידה ואחד מהם פסול חיתון), או אינם מעוניינים בכך. במקרה כזה, קיימות עבורם מספר אופציות: הם יכולים לקבל מעמד של "ידועים בציבור", כלומר, בני זוג אשר אינם נשואים, אך תחת זאת חיים תחת קורת גג אחת ומשק בית משותף.

מעבר לכך, קיימת אפשרות להתחתן נישואים אזרחיים בחו"ל, לערוך נישואים רפורמיים או נישואין לפי הסכם אשר אינו דתי.

הסכם ממון מכסה את רוב הקטגוריות האלה.

הפיתרון נמצא בחוסר הוודאות

הדיון על "ברית הזוגיות" צובר תאוצה בשנים האחרונות, והוא הבסיס ללא מעט מחלוקות- כיצד בדיוק ניתן להגדיר בני זוג?

על פי תקדים שקבע השופט אהרון ברק, ותוך התבססות על חוק החוזים משנת 1973, אזי ניתן לטעון כי הסכם ממון הנערך בין בני זוג שאינם נשואים משמש כחוזה לכל דבר ועניין, ולכן הוא אפשרי להסדרת חלוקת הרכוש ביניהם.

מה כולל הסכם הממון?

הסכם ממון בין בני זוג שאינם נשואים כולל בתוכו את כל הסוגיות הכלכליות האפשריות בין בני זוג. המכונית, הדירה, הזכויות הפנסיוניות והקרנות הכלכליות השונות נכללים כמעט בכל הסכם ממון, והם מחולקים על פי ההסכם עם רגע הפרידה הרשמית.

למען הסר ספק, חשוב להבין כי הסכם ממון מקבל תוקף רק במקרים של פרידה, כשברור כי אין רצון של הצדדים להמשיך לחיות יחדיו. טרם הרגע העצוב הזה, ההסכם אינו מקבל כל חשיבות, והוא משול לפיסת נייר סתמית.

יש לציין שהסכם לחיים משותפים לא חייב בכל המקרים להיות מאושר על ידי ערכאה משפטית, אך הדבר בהחלט אפשרי.

החשיבות של הסכם ממון לבני זוג שאינם נשואים

המחלוקות האפשריות בין בני זוג אשר אינם באו בברית נישואין הן רבות, וצצות כמעט בכל פרידה: למי שייך הרכוש? ממתי בני הזוג החלו לחיות יחדיו באופן רשמי? וכן הלאה. בית המשפט, אשר בא לדון בנושאים מעין אלה בהיעדר הסכם ממון, עלול להיתקל בבעיה: בניגוד למקרה של נישואין בו יש כוונה ברורה של בני הזוג לשיתוף, לא תמיד ברורה כוונה כזו כששני הצדדים "רק" חיים יחדיו.

בהיעדר הסכם ממון, לכן, לוקח בית המשפט לרוב את המושכות ומעניק את הרכוש לצד אשר רשם אותו על שמו: המכונית הייתה רשומה על שם אחד מבני הזוג? הוא יזכה בה.

כמובן שההוגנות של צעד זה מאד מוטלת בספק, ואי נעימות זו נמנעת עם הסכם ממון אשר מרצה את שני הצדדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *