מידע על ספר תורה

ב"ה

ספר תורה הוא מגילת קלף שעליה כתובים חמישה חומשי התורה בשלמותם, מתחילת ספר בראשית ועד סוף ספר דברים. ספר תורה נחשב ביהדות לקדוש ביותר מבין תשמישי הקדושה. ונוהגים בו בכבוד ובזהירות רבה.

דיני הכתיבה של ספר התורה, מורכבים יותר מדיניהם של שאר תשמישי הקדושה, כמו תפילין ומזוזה. ספר התורה חייב להיכתב לפי הדינים והכללים החמורים ביותר. הרמב"ם מונה עשרים דברים הפוסלים את הספר תורה, ואם חל בספר אפילו פסול אחד מהם, אז אין בו עוד קדושת ספר תורה ואי אפשר לקרוא בו בציבור, אלא הוא כשאר חומשי התורה.

ספר התורה צריך להיכתב בידי סופר סת"ם מיומן וירא שמים. כל טעות קטנה בכתיבה, מילה חסרה או מיותרת, או מילה הכתובה בצורה לא מדויקת פוסלת את ספר התורה ולא תמיד ניתן לתקנו. כשאר תשמישי הקדושה, נכתבים ספרי התורה בכתב סת"ם באמצעות קנה או נוצה ודיו, על גבי קלף העשוי מעור של בהמה טהורה.

קדושת ספר תורה


בספר התורה נוהגים בקדושה יתירה וכבוד גדול.
כאשר מוציאים את ספר התורה מהארון ועד שמניחים אותו לשם קריאת התורה, חובה על כל הציבור לעמוד בפניו.
ספר תורה שהתבלה או שנפסל נגנז באופן מיוחד ולא כשאר ספרי הקודש, מניחים אותו בכלי חרס וקוברים אותו.

קישוטים וכלים הנלווים לספר התורה

במשך הדורות קושטו ספרי התורה באופנים שונים מתוך רצונם של התורמים לייקר וליפות את ספרי התורה.

בקהילות המזרח ואצל יהודי גרוזיה, נהוג להכניס את ספר התורה לתוך תיבה המורכבת מעץ ומקושטת במתכות יקרות ובדים. התיבה נפתחת כמו דלת ומאפשרת לקרוא בספר התורה.

אצל קהילות אשכנז וביהדות איטליה, נוהגים שספר התורה גלול על מוטות "עץ חיים" ועטוף בבד קטיפה מקושט, עליו נרקמים שמותיהם של התורמים.

לספרי התורה נלווים קישוטים נוספים כמו: כתר, רימונים, מגן ואצבע שעוזרת לעקוב בקריאה בתורה.

שימושים בספר תורה

ספר התורה מוצב בארון הקודש של בית הכנסת, ומשמש לקריאה בתורה. לאחר הקריאה בתורה או לפניה, בהתאם למנהג המקום, נוהגים להגביה את התורה להראות את תוכן הפרשה לכל הקהל, תוך כדי האמירה: "זאת התורה אשר שם משה לפני בני ישראל".

בשמחת תורה מככבים ספרי התורה בבית הכנסת והקהל רוקד ושמח עם ספרי התורה הקדושים ומבצע איתם את ההקפות המסורתיות.

מצוות כתיבת ספר תורה

לפי התורה, מצווה על כל יהודי שיהיה לו ספר תורה משלו. שנאמר "ועתה כתבו לכם את השירה"- השירה היא התורה. מי שיש לו ספר תורה אסור לו למכור את הספר אף אם הוא עני ואין לו מה לאכול, אלא מותר למכור את הספר רק כדי ללמוד תורה או לשאת אישה. וכן לצורך קיום מצוות פדיון שבוים.

כתיבת ספר תורה היא הוצאה גדולה ופרויקט מורכב וארוך שרוב האנשים אינם יכולים לעמוד בו, על פי רוב הפוסקים ניתן לצאת כיום לידי חובה ברכישת ספרי קודש.

לפני שנים רבות הגה הרבי מליובאוויטש, כתיבת ספר תורה כללי שבו השתתפו יהודים רבים. בספר התורה יש 304,805 אותיות. וכל אחד יכול לרכוש במחיר זול מאד, אות בספר התורה ובכך להשתתף במצוות כתיבת ספר תורה. כיום ישנם ארגונים וקהילות רבות הכותבות ספרי תורה כללים ובכך מזכות את הרבים בכתיבת ספר תורה.

הכנסת ספר תורה

הכנסתו של ספר תורה חדש לבית הכנסת היא אירוע גדול ונעשית בטקס חגיגי. מתחילים את האירוע בביתו של תורם הספר וגם כותב הסופר את האותיות האחרונות בליווי מכובדים והתורם עצמו שזוכים "לכתוב" אות בספר. וממשיכים את האירוע בתהלוכה מלווה בשירה ובריקודים מביתו של התורם אל בית הכנסת. מצווה ללוות את הכנסת ספר התורה, אפילו בכמה צעדים. כיום נהוג להשקיע מאד בהכנסות ספר תורה, עורכים תהלוכת ילדים נושאי לפידים ומביאים תזמורת וכיבוד על מנת לשמוח במצווה הגדולה והנדירה של הכנסת ספר תורה חדש לבית כנסת.

קישור לאתר של חב"ד, בו אפשר לרכוש אות בספר התורה – לחצו כאן

קישור לאתר ובו ניתן למצוא ספר תורה מקוון בשלמותו ומאמרים מעניינים בנושא. לחצו כאן.

סיפור מרגש על תרומת ספר תורה בפרוייקט של יד לאחים

במהלך מבצע התרמה ל"פדיון שבויים" שערך ארגון "יד לאחים", הוכרז על פרס מיוחד לתורמים- השתתפות בהגרלה על ספר תורה שאותו יתרום הזוכה לזכות יקיריו, למוסד או בית כנסת שיבחר. הזוכה בהגרלה לא היסס ותרם את ספר התורה לאחד מבתי המדרש של יד לאחים. לחצו על יד לאחים ספר תורה

תגובה אחת בנושא “מידע על ספר תורה”

  1. האם המצווה לכתוב את האותיות האחרונות לפני התהלוכה בבית התורם או שלאחריה בבית הכנסת
    האם נהוג למכור אותיות אחרונות או שניתן לכבד בכתיבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *