תמ"א 38 ורעידת אדמה

לא קל להתריע ולהפחיד את הישראלי הממוצע באשר לסכנה שאין לדעת מתי תבוא ובאם בכלל. מדובר על סכנה שאיננה ממוקדות, אמורפית משהו, וכול שאנו יכולים- הוא לנסות ולהסתמך על ניסיונות העבר. ניסיונות העבר דווקא כן מעידים, ויש לכך עדויות רבות, כי מבחינה סטטיסטית עלולה לפקוד את מדינת ישראל כל 80 שנה רעידת אדמה.

כמה מרעידות האדמה שפקדו אותנו אכן היו הרות אסון, הביאו לנזק רב ברכוש , נזק סביבתי ונזק מצער לחיי אדם. אין כאן מדובר על גזירה משמיים או על גורל, אלא על נתונים ספציפיים מדויקים  המעידים על הימצאות גיאוגראפית של ישראל על השבר הסורי אפריקאי, ועל רעידות האדמה העלולות לפקוד אותנו. לצערנו אין, לדעת מתי רעידת אדמה עלולה להתרחש ועדיין אי אפשר למנוע אותה.

בשביל מה תמ"א 38?

כפי שהוסבר מרבית המבנים אשר נבנו בארץ לפני שנת 1980 אינם כלל וכלל עומדים בתקן 143 אשר חוקק בשנת 1975 ומתייחס אל עמידות בפני רעידות אדמה. החוקק חוקק, אך לא רבים השתדלו והתעניינו באכיפתו. נוצר מצב שכול בבניינים או המבנים אשר ניבנו לפני 1980, אינם עומדים בתקנים, ובשעת התרחשות רעש אדמה, סביר להניח שלא יוכלו לעמד תחת הלחץ הנוצר בשל תופעת הטבע, הם יטו להתמוטט, לגרום לנזקים וטרגדיות לדייריהם ולהרס רב של רכוש.  תמ"א 38 , באה לספק תשובה תואמת לכול אלה. עיקרי התוכנית מציעים תחזוק קורות המבנים הרלוונטיים ושיפוצם, מן הייסוד, כל זאת ללא השתתפות כספית של דיירי הבניין המדובר, ובתמורה, הקבלן או היזם אשר נבחר למלא אחר עבודות התחזוק והשיפוץ, יקבל מאת דיירי הבניין את זכויות הבנייה שלהם, יוסיף בניות דיור על גג הבניין או בלובי ויוכל למכור אותן בשוק החופשי. זוהי למעשה עסקה המשתלמת לכול הנוגעים בעניין.

מה מציע לי תמ"א 38

חישבו לכם לרגע, כיצד זה באמת לגור בבניין ישן ולא משופץ אשר נבנה לפני תחילת 1980 וזאת לאור ההזהרות ונשנות של הגורמים הרלוונטיים בדבר רעידת אדמה אשר עלולה לפקוד אותנו די בקרוב? למעשה אין לכם באמת מה להפסיד. רצוי לכנס את כול חברי וועד הבית ושאר הדיירים ולהסביר להם את חשיבות יישום תמ"א 38 לדיירים. במקרה, והדיירים מגלים רצון ועניין יש להגיע להסכמת פה אחד, אחרת אין התוכנית תצא לפועל.אומנם מבחינת כלכלית רוב כדאי לבצע תמ"א 38 בתל אביב או בערים אחרות בהן הנדל"ן יקר – למידע נוסף – תמ"א 38 ברעננה

לאחר ההסכמה המתבקשת יש לחפש אחר יזם או יקבלן מתאים אשר מתאים לביצוע העבודה. במסגרת עבודות התחזוק והשיפוץ : יתוחזקו כול יסודות הבית, ישופצו חזיתיות הבניין, חדרי המדרגות, הלובי, חדר האשפה, דרכי גישה אל הבניין, הגינה, לכול דירה יתווסף חדר ביטחון ומרפסת, תותקן מעלית חדשה, ועוד ככל הנדרש.  יש לדעת, אין הדיירים חייבים לשאת בעול השיפוץ או להוציא אגורה יחידה מכספם. הקבלן יבצע את כול העבדות בעצמו ועל חשבונו האישי אך בתמורה – יקבל את זכויות הבנייה של בעלי הבית כך שיוכל לבחור היכן לבנות את יחידות הדיור, על הגג או בקומת הקרקע, ולמכור אותן בשוק החופשי. נושא חשוב שיש לבחור הוא מימון תמ"א 38 – לעיתים לא ניתן לקבל מימון בנקאי ויש לברר לגבי מקורות מימון אחרים.

לכול הנושא של תמ"א 38 מתלוות הקלות מס רבות, הנחות בהיטלים והכול על מנת לתמרץ את כול המעוניינים לשאת חלק בתוכנית זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *